
Jednym z podstawowych elementów systemu nawadniania w ogrodzie są zraszacze. Służą one przede wszystkim do nawadniania trawników. W ogrodach stosuje się głównie zraszacze wynurzalne, czyli takie, których korpus ukryty jest w podłożu, a kiedy nawadnianie zostaje uruchomione, pod wpływem ciśnienia wody, trzpień zraszacza wysuwa się w górę wykonując pracę i po jej zakończeniu chowa się ponownie do obudowy. Zraszacze tego typu w stanie spoczynku są niewidoczne dla otoczenia, nie przeszkadzają w koszeniu trawy, ani innych pracach pielęgnacyjnych.
Wśród zraszaczy ogrodowych wyróżnia się dwa podstawowe typy: statyczne oraz obrotowe, które znacząco różnią się sposobem dystrybucji wody, obsługiwanymi zasięgami oraz wydatkiem. Niezależnie od wybranego typu, aby zraszacze działały poprawnie, niezbędne jest ich właściwe rozmieszczenie. W Internecie znajdziemy sporo materiałów na ten temat, jednak wiele z nich zawiera błędne informacje, dlatego w tym wpisie wyjaśniamy, jak to zrobić dobrze i zgodnie ze sztuką, a także gdzie szukać informacji, jeśli już mamy jakieś wątpliwości.
Jak prawidłowo rozmieścić zraszacze - zasada "head-to-head".
Zraszacze zaprojekowane są w taki sposób, aby ich promienie zachodziły na siebie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – po to, aby zapewnić równomierne nawadnianie. Wartość opadu nie jest bowiem taka sama w całym zakresie pracy zraszacza, im dalej od dyszy, tym ten opad jest mniejszy. To oznacza, że obszar przy samym zraszaczu, będzie zdecydowanie lepiej nawodniony, niż obszar na skraju zasięgu tego zraszacza. W sytuacji, gdy promienie zraszaczy nakładają się na siebie, te różnice się wyrównują i uzyskujemy równomierny opad.
Zatem poprawnie rozmieszczone zraszacze oddalone są od siebie na odległość promienia nawadniania, jeśli przykładowo promień zraszacza wynosi 10 m, to odległość pomiędzy kolejnymi zraszaczami powinna wynosić 10 m. I właśnie to wyraża zasada „head-to-heard”. W pewnych sytuacjach konieczne może być nieco rzadsze usytuowanie zraszaczy, jednak rozstaw zraszaczy, zgodnie ze sztuką oraz zaleceniami producentów, nie powinien przekraczać 65% średnicy nawadniania.
Gdzie szukać informacji na temat parametrów zraszaczy i zasad ich rozmieszczenia?
Jeśli brak nam ważnych informacji najlepiej sięgnąć wprost do źródła. Producenci urządzeń do nawadniania dostarczają szczegółowych informacji na temat swoich produktów, które są niezbędne do ich prawidłowego zainstalowania i użytkowania. Informacje te znajdują się w katalogach, kartach technicznych produktów oraz instrukcjach, dostępnych zarówno w formie drukowanej , jak i elektronicznej, na stronach internetowych firm nawodnieniowych.
Projekt systemu nawadniania - dlaczego jest tak ważny?
Należy sobie uświadomić, że rozmieszczenie zraszaczy to tylko jeden z wielu aspektów, jakie trzeba rozstrzygnąć projektując system nawadniania w ogrodzie, a zaplanowanie wszystkich pozostałych elementów wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego nawet jeśli postanowiliśmy samodzielnie zrealizować system nawadniania w ogrodzie, to w kwestii projektu warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Profesjonalnie wykonany projekt pozwoli zbudować sprawnie działającą instalację nawadniania, zaoszczędzić czas, pieniądze oraz uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z nieudanymi próbami.
Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszą pracownią projektową, w której uzyskają Państwo profesjonalne wparcie. Nasi projektanci opracują koncepcję systemu nawadniania dostosowaną do potrzeb Państwa ogrodu, z uwzględnieniem dostępnego źródła wody, wykonają niezbędne obliczenia hydrauliczne i przygotują optymalne rozwiązanie. A jeśli zdecydują się Państwo na zakup materiałów w naszej firmie, usługa projektowa będzie wykonana nieodpłatnie.
Zapraszamy do kontaktu: projekty@phu-adviser.pl
A jeśli pragną Państwo zgłębić tajniki projektowania systemów nawadniania zapraszamy do udziału w naszych szkoleniach warsztatowych: https://www.phu-adviser.pl/szkolenia/
Poniżej krótki opis wraz z rysunkami prezentującymi sposób rozmieszczenia zraszaczy zaczerpnięty z materiałów edukacyjnych firmy Hunter.
