Na co można uzyskać dofinansowanie w ramach programu I.10.4:
Wsparcie w ramach inwestycji przyczyniających się do ochrony środowiska i klimatu można uzyskać na:
- budowę lub przebudowę budowli wykorzystywanych do produkcji rolniczej, tj.:
– płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych;
– zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych;
- budowę lub zakup zbiorników i urządzeń do poprawy gospodarowania wodą;
- zakup programów komputerowych, aplikacji, urządzeń wspierających i optymalizujących proces podejmowania decyzji produkcyjnych;
- zakup maszyn i urządzeń rolniczych do: stosowania nawozów mineralnych lub naturalnych, kompostu, produktów pofermentacyjnych; ochrony roślin; siewu; uprawy gleby; pielęgnacji i zbioru biomasy z trwałych użytków zielonych.
W przypadku grupy rolników wsparcie może być przyznane wyłącznie na zakup maszyn lub urządzeń rolniczych albo na inwestycje niematerialne, np. nabycie licencji.
Kto może skorzystać ze wsparcia?
Wsparcie przeznaczone jest dla rolników indywidualnych, którzy użytkują nie więcej niż 300 ha, a prowadzona przez nich działalność nie może służyć wyłącznie celom naukowo-badawczym, a także grup rolników. Grupę mogą stworzyć co najmniej trzy osoby, które planują inwestycję zbiorową na rzecz swoich gospodarstw, a zawarta pomiędzy nimi umowa dotyczy okresu nie krótszego niż 7 lat (od złożenia wniosku).
Aby skorzystać z dofinansowania trzeba spełnić określone warunki, które opisane są na stronie Agencji, między innymi rolnicy będą musieli odbyć specjalne szkolenie w Ośrodku Doradztwa Rolniczego z zakresu „Zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi, takimi jak woda, gleba, powietrze, klimat”.
Terminy składania wniosków o dofinansowanie
Nabór wniosków będzie trwał od 23 października do 20 listopada. Wsparcie realizowane jest w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na etapie składania wniosku będzie można ubiegać się o przyznanie 50-procentowej zaliczki. Dokumenty umożliwiające wnioskowanie dostępne są na stronie Agencji od 9 października.
Zasady udzielania wsparcia zostały szeroko omówione podczas webinarium przygotowanego przez ARiMR, które odbyło się 2 października, nagranie można obejrzeć poniżej: